Piše: Nina Kovačević
Kada u toku jednog putovanja obiđete više gradova i upoznate se sa različitim kulturama, istorijskim stilovima, arhitektonskim rešenjima i načinima života njihovih meštana, pomislite kako ste zaista privilegovani mogućnošću da putujete kroz vekove hodajući različitim ulicama, od onih koje u starinskoj kaldrmi još čuvaju korake davnih vladara do onih koje nose obeležja modernog doba…
Budimpešta
Prelepi glavni grad Mađarske pleni svojim mostovima, impozantnim zdanjem Parlamenta, čuvenom bazilikom Svetog Stefana, najvećom sinagogom u Evropi, brojnim muzejima, galerijama, pozorištima, očaravajućim Trgom heroja, parkovima, nestvarnim pogledom sa brda Gelert…
Šetnjom svetlošću okupanim ulicama, posebno čuvenom ulicom Vaci, u prilici ste da osetite pravi duh grada, uz fine melodije i prepoznatljive ukuse…
I Dunav ovde poprima neko novo obeležje. Njegov tok postaje ponosit i svečan…
Bratislava
Na oko dva sata vožnje od Budimpešte nalazi se glavni grad Slovačke – šarmantna Bratislava. U njenom istorijskom centru, prijatnim ambijentom kulturnih znamenitosti prolaznike ljubazno pozdravljaju Michalská brána (Mihaelov toranj), Glavni trg sa Rolandovom fontanom, zgrada Stare većnice (Stará radnica), katedrala Svetog Martina, Slovačko narodno pozorište, Slovačka filharmonija, čuvena statua Čumil- radnik koji proviruje iz šahta i predstavlja jedno od najprepoznatljivijih obeležja Bratislave u kategoriji spomenika, ali i brojne druge atraktivnosti grada. Svakako vredan posebnog spomena je Bratislavský hrad, neopisivo lep dvorac na blizu 100 m nadmorske visine iznad Dunava. Ne zna se da li više očarava pogled na njegovu gordu lepotu, ili pogled na grad sa njegovog vidikovca.
Kako mostovi obično predstavljaju posebnosti gradova, tako i u slučaju Bratislave Novi most (Novy most) skreće pažnju neobičnim „objektom“ na visini od preko 80 m koji ga je arhitektonski virtuozno „opkoračio“. U pitanju je „NLO“ restoran.
Pored restorana, mnoštva tipičnih barova i prijatnih kefeterija, sa sasvim prihvatljivim cenama, putniku je jednostavno i pristupačno da se okrepi i prikupi snagu za dalji put, a ukusne Bratislavské oblátky (keks sličan našim oblandama), može da kupi čak i u maštovitim suvenirnicama.
Duhovi i legende Praga
Na oko 340 km od Bratislave nalazi se grad čiji je „prag zlatan“ a istorijsko jezgro pod zaštitom UNESCO-a. Ukoliko ste slabi na lepotu, u ovom raskošnom gradu bezbroj puta ćete ostati bez daha: pred Kulom Starog grada, Starom Gradskom većnicom sa čuvenom Astronomskom kulom, pred Karlovim mostom, Praškim zamkom u okviru čijeg kompleksa se između ostalog nalaze i Katedrala svetog Vida, Kraljevski letnjikovac Svete Ane, Zlatna ulica i brojne druge znamenitosti. Ništa manje očaravajući nisu ni Venceslavov trg, Višehrad, Praške rotonde… Smiriće vas možda jedino ujednačena melodija talasa moćne Vltave, koju je svojim čarobnim notama tako verno dočarao Bedžih Smetana.
Prag je grad čija istorija je protkana mnogobrojnim mitovima i legendama, pa ne čudi što je turistička tura poznata kao „Prague Ghosts & Legends Walking Tour“ veoma popularna. Pored pomenute, možete se priključiti i ostalim ništa manje zanimljivim turama: „Best of Prague Walking Tour“, „Jewish Quarter Walking Tour“, „Prague Lunch River Cruise“, „Prague Castle at Night Walking Tour“… Predlaže ih i turistički sajt Pragueexperience.com, a ja iz ličnog iskustva znam da će vam biti žao koju god od njih da propustite.
Ako ste ljubitelji dobrog piva, svakako ne bi trebalo ni da propustite priliku da svratite u neki od čeških pabova i u „prirodnom ambijentu“ probate „gambrinus“, „krusovice“, ili „staropramen“…
Od ovog grada se zaista teško rastaje… Tako vešto objedinjen spoj kulture, tradicije, manira nekih davnih vremena i odlika modernog doba ne sreće se baš tako često. Ali, ja sam morala dalje ka Nemačkoj, ka glavnom gradu Donje Saksonije…
U gradu sajmova
Hanover u potpunosti zaslužuje epitete kojim ga najčešće opisuju: sajamski, industrijski, kulturno-istorijski. On je svake godine domaćin CeBIT-a, najvećeg sajma informacionih tehnologija u Evropi, a ništa manje bitan i poznat nije ni industrijski sajam Hannover Messe. Stoga ne treba da čudi činjenica da su dešavanja ovakvog tipa Hanover afirmisala na svetskoj poslovnoj mapi.
Za turistički obilazak grada, pak, osmišljeno je sjajno rešenje – sledeći „crvenu nit“, uočljivu liniju iscrtanu duž trotoara u pešačkoj zoni, stiže se do 36 glavnih znamenitosti u gradskom centru donjosaksonske prestonice. Ovo je zaista velika ispomoć turistima.
Grad brojnih muzeja, pozorišta, impozantnih arhitektonskih ostvarenja, parkova, raznih festivala, rok benda Scorpions, Wolkswagena… Grad sa jezerom Maschsee i rekom Leine…
Obilazak vs putovanja
No, svrha putovanja nije samo obilazak. Nije im to ni jedini smisao. A ko bi na bolji i poetičniji način uspeo da dočara istinsku važnost i potrebu putovanja od jednog Meše Selimovića: „Svakome bi trebalo odrediti da putuje, s vremena na vrijeme. Čak i više: da nikada ne zastane duže nego što je neophodno. Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto, čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposeti njegov osvojeni prostor, i on će počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promjeni mjesto i nametnute uslove.“
Putuje se naravno u skladu sa mogućnostima, slobodnim vremenom i brojnim drugim faktorima, ali najbitinije je da i kada se uputimo nekada negde ne zaboravimo da uz kofer osmeha i pasoš pozitivne energije ponesemo i onu istu lepotu u nama koju ćemo umeti da prepoznamo i na drugim mestima i u drugim ljudima. U tome i jeste lepota samog putovanja.