Kako i na osnovu kojih kriterijuma odabrati adekvatan preparat za negu kože kada se odlučimo da pođemo na turističko putovanje, ali i u svakodnevnim životnim prilikama, kroz zanimljive primere i sadržajnu ličnu i profesionalnu praksu prenosi nam farmaceut Maja Debić.
Piše: Maja Debić, farmaceut
„Ne bih ja na skijanje bez zaštite od sunca. Može da me opeče, a i u vodi mogu da se istopim“. Hajmo pažljivo sa esencijalnim pojavama. Sećam se izbornog predmeta sa fakulteta – Kozmetologije. Dosta su gnjavili sa zaštitom od sunca, zahtevali su čak da znamo hemijske nazive organskih filtera koji se koriste kao UV zaštita. Bila je prava gnjavaža čak i za nas koji smo kroz godine studiranja na farmaciji navikli na organsku hemiju i sve čari koje ona nosi sa sobom.
Šta sam naučila? Da, bitni su; da, ima ih mnogo i opasni su ako se njima ne rukuje kako treba.
I tako, bio je junski rok, preumorna od spremanja obimnih ispita, onih čije polaganje je uslov za polaganje nekog sledećeg, još obimnijeg, shvatim da imam još Kozmetologiju da polažem i to prekosutra.
Mislim se, ma nema šanse da se posvetim učenju kako dolikuje, ali izlazim kao Slumdog Millionaire, pa šta bude.
Ispit se održavao u laboratoriji gde smo imali vežbe, nije da je od velike pomoći, ali možda uspem da se setim nečega u poznatom prostoru. To je sasvim u redu i nije loše za početak.
Nabrojati vrste UV filtera koje postoje, najmanje po dva predstavnika od svake vrste i oblast UV zračenja koje pokrivaju.
Postoje hemijski i mineralni UV filteri. Hemijski su organski molekuli u čiju strukturu gotovo obavezno ulazi benzenov prsten. Dalje se dele na hemijske filtere koji štite od UVA zračenja (320-390 nm talasne dužine) i UVB (290-320 nm), kao i mešovite filtere koji apsorbuju zračenje iz obe UV oblasti. Takvi mešoviti filteri su mineralni filteri koji su neorganske supstance, najčešće oksidi titanijuma i cinka.
Predstavnici… koji su predstavnici, čoveče, ne mogu da se setim kakvu kafu pijem, a kamoli naziv organskog jedinjenja koje prodire u kožu i tamo apsorbuje zračenje i prevodi ga u neku drugu vrstu zračenja koje je manje štetno za organizam. Ma daj. Podignem glavu, a ispred mene na zidu plakat od hamera sa naslovom „Vrste hemijskih UV filtera“! Ma da li je moguće?! Prepisala sam neke i ovom prilikom ih pobrojavam:
Dietilamino-hidroksibenzoil-heksil benzoat (UVA)
Bis-etilheksil-oksifenol-metoksifenil-triazin (UVA i UVB)
Etilheksil triazon (UVB)
Fenilbenzimidazol sulfonska kiselina (UVB)
Dakle, ako je nešto od ovoga na deklaraciji kreme za sunčanje, ona ima hemijske filtere.
Koje su razlike izmedju hemijskih i mineralnih filtera?
Kada mi postave ovako opširno pitanje, malo se iznerviram. Učenjače, kakve razlike? Razlike u strukturi? Razlike u mehanizmu dejstva? Razlike u potencijalu izazivanja neželjenih reakcija?
Prvenstevno je razlika u delovanju. Hemijski filteri su veliki organski molekuli i koža ih upija, prodiru do određenog sloja kože i preraspodeljuju se tako da naprave neku vrstu filma koji je jednake debljine celom površinom i pružaju kompletniju zaštitu. Upijajući UV zračenje koje u koži može da pokrene oksidaciju i da stvori slobodne radikale koji nisu dobri, štite kožu od tog istog zračenja. Dakle, zarobe ga, izmene svoj hemijski oblik, a otpuste višak energije koja nije toliko štetna za nas. Da li mogu da izazovu neželjene reakcije? Mogu, ušli su u kožu i ako je koža osetljiva, regovaće.
Mineralne filtere koža ne upija, npr. oksid titanijuma ostaje na površini kože i tu služi kao fizički štit od zračenja. Ne upija ga, ne menja se, već ga odbije. Beo je i ostavlja beo trag, a trag je manje vidljiv što su čestice oksida sitnije. Kada vidite naziv – mikronizirani prašak, znajte da su njegove čestice jako sitne. Da li se ravnomerno raspodeljuje po koži? Ne, može da ostavi delove kože nezaštićenim ako nismo kožu namazali pažljivo. Da li izaziva alergije? Vrlo retko, jer ne ulazi u kožu.
Bacila sam pogled po labu da vidim kako ide ostalima i vidim kolegu koji žvaće hemijsku. Setim se studentske žurke na kojoj smo pričali o tome zašto mi je šest puta u toku večeri tražio maramice da obriše znoj sa lica. Zapravo, pre polaska na žurku namazao je na lice sestrinu kremu na kojoj je pisalo nešto poput „…mineral spf50+“ i primetio da mu se užasno znoji lice, više nego što bi to inače bio slučaj na jednoj žurci među masom ljudi. Šta se zapravo desilo? Prevario se i namazao kremu za sunčanje sa mineralnim filterima misleći da je krema za negu lica i naneo sloj čestica na lice koje koža ne upija. One su sprečavale toplotu da odlazi sa površine njegove kože, te se ona zagrevala više nego očekivano, a otuda i prekomerno znojenje. Taj efekat je možda poželjan na skijanju, ali ne i u zatvorenom, zadimljenom prostoru. I to sam pomenula u mom odgovoru na pitanje i bilo mi je super.
Uticaj filtera na osobine kreme za zaštitu od sunca.
Konačno nešto konkretno.
Razmazivost krema sa hemijskim filterima je bolja, one su svilenkaste, lagane, jer otpuste filter čim ih namažemo. Zamislite da ste stavili brašno u vašu kremu za negu lica i namazali je. E, baš tako nekako i mineralni filteri utiču na razmazivost kreme. Već sam napomenula da mineralne kreme ostavljaju beo trag ukoliko čestice nisu dovoljno usitnjene. To može biti poželjno, jer ćemo prema obojenosti kože znati gde smo namazali kremu, a gde smo preskočili. Zašto hemijski filteri to ne rade? Zato što upijaju zračenje iz nevidljivog svetlosnog spektra, pa je to našem lenjom oku neprimetno.
Sećam se početka rada u apeteci i susreta sa tržištem kozmetike. Ljudi traže čas balzam, čas kremu, čas fluid, čas gel-kremu, čas gel, čas toniranu kremu, pa tonirani gel… Kakve to ima veze sa filterima? Nema, u pitanju su razlike u „težini“ kreme. „Teška“ je ona koja je masna, a ona je namenjena suvoj koži kojoj treba hrana. Balzam je, dakle, najteži, sledeća po težini je krema, zatım fluid, pa gel-krema i na kraju gel kao preparat koji ne hrani, ali hidrira, čuva vodu i namenjen je masnoj koži. U gelu ćemo teško naći mineralne filtere, jer će ga otežati i obojiti, ali ako imamo tonirani gel, onaj koji ujednačava ten jer ima pigmente u boji kože, u njega već može nekako da se ubaci neki mineralni filter, ali jako usitnjen.
Kako se obezbeđuje adekvatna zaštita od sunca u preparatima?
Jednostavno je…
Mešanjem filtera. Kombinovanjem UVA i UVB hemijskih filtera proširuje se spektar zaštite i smanjuje se količina pojedinačnih filtera u preparatu, što će dovesti do smanjenog potencijala za izazivanje alergija. Ubacivanjem mineralnih filtera u tu kombinaciju imamo hemijsku i fizičku zaštitu, gde će hemijski filteri popuniti „rupe“ na koži koje su nastale mazanjem kreme „na brzaka“. Takođe, hemijskim filterima treba neko vreme da uđu u kožu i da se aktiviraju za zaštitu, pa preparate sa njima mažemo otprilike pola sata pre izlaganja suncu. Mineralni filteri su odmah spremni za zaštitu čim ih nanesemo, jer je uslov za njihovo delovanje samo njihovo prisustvo kao fizička barijera zračenju.
Kako izabrati odgovarajući preparat?
Tako što ćeš otići u apoteku i maltretirati farmaceuta dvadeset minuta i na kraju ne kupiti ništa. Otići na skijanje i vratiti se sa belim kolutovima oko očiju da bi svi znali da si bio na skijanju. ? Šalim se.
Posmatrala sam kolege oko sebe i asistena sa savršenim tenom. Svako ima drugačije rutine nege kože i svako ima drugačiju kožu i posebne zone kojima treba malo više ljubavi. Za početak saznajte kakva vam je koža, to zaista jeste bitno, jer mazanjem masne kreme na masno lice još ćete više blokirati disanje kože i izmorićete je. Suvoj koži ne uskraćujte hranu laganim kremama poput fluida ili gelovima, jer će ostati gladna. Birajte mineralne preparate ako ste osetljivi. Birajte višu zaštitu poput spf40, spf50, spf50+, ako ste skloni opekotinama od sunca i imajte u vidu da postoje pretpostavke da brojčane vrednosti u oznakama ne označavaju toliko jačinu zaštite od sunca koliko njeno vreme delovanja. Npr. spf30 preparat biste češće obnavljali u odnosu na spf50. Takođe, masne kreme se teže spiraju sa kože u odnosu na gelove koji vole vodu, jer je više sadrže u sebi.
Ako ste među onim ljudima koji imaju svoje „sezonske apoteke“, kod izbora krema za negu i zaštitu, a tiču se godišnjih doba, imajte u vidu da su one teške za zimu, a lakše su za leto.
Srećan put i dobro mazanje… pardon, zdravlje! ?
Jako zanimljiv tekst, koji nam bas moze biti od koristi. Hvala ti druze na divnom clanku i na sjajnim savetima.