• O Turizmariumu
  • Uslovi korišćenja
  • Kontakt
info@turizmarium.ogledalo.rs
*Turizmarium
  • Razgovori o turizmu
  • Komentari i mišljenja
  • Analize
  • Održivi razvoj
  • Reportaže
  • Vesti
  • Tech
  • Događaji
  • Odabrano
No Result
View All Result
  • EnglishEnglish
  • Razgovori o turizmu
  • Komentari i mišljenja
  • Analize
  • Održivi razvoj
  • Reportaže
  • Vesti
  • Tech
  • Događaji
  • Odabrano
No Result
View All Result
*Turizmarium
No Result
View All Result

CULTURWB – projekat koji želi da ujedini Zapadni Balkan

Nina Kovačević by Nina Kovačević
6 фебруара, 2020
in Analize, Komentari i mišljenja, Odabrano
0
Share on FacebookShare on Twitter

Nekoliko profesora sa Departmana za geografiju, turizam i hotelijerstvo Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, zajedno sa kolegama iz sarajevske nevladine organizacije „Sarajevo Susret Kultura“, došla je na ideju da kroz saradnju i zajedničke aktivnosti pokuša da Zapadni Balkan, a posebno njegovo kulturno-istorijsko nasleđe, još više približi Evropi i svetu. Detaljnije o projektu CULTURWB i njegovom značaju piše dr Đorđije Vasiljević, član CULTURWB projekta i docent na pomenutom fakultetu. Podsećajući da “kultura predstavlja skup svih materijalnih i duhovnih vrednosti koje su nastale iz materijalne i duhovne interakcije čoveka u prirodi i društvu, a kulturni turizam potrebu čoveka da sve to doživi i iskusi“, autor ističe da se i ovaj projekat posebno fokusira na sve one aspekte koji direktno ili indirektno doprinose „ovako suptilnoj potrebi čoveka”.

Piše: dr Đorđije Vasiljević, docent na Departmanu za geografiju, turizam i hotelijerstvo, PMF, UNS i član CULTURWB projekta

Nesumnjivo je da je prostor Zapadnog Balkana oduvek bio primamljiv, kako za velika carstva (Otomansko, Rimsko) koja su na ovim prostorima vladala, ratovala ili prolazila, tako i za današnje geopolitičke lidere koji i dalje žele da održe kontrolu nad industrijskim resursima i geopolitičkim položajem. Celokupna slika koja se godinama gradila o Zapadnom Balkanu donela mu je imidž „opasne“ ratne zone i nerazvijene turističke destinacije u Evropi, koja je od 90-ih godina XX veka bila izvan okvira popularnih turističkih kretanja.

S druge strane, ovakva burna istorija donela je prostoru Zapadnog Balkana izuzetno bogato kulturno-istorijsko nasleđe, neki poseban „šmek“ koji moderni putnici žele sve više da istraže i dožive. Upravo ta neistraženost i nedovoljna iskorišćenost destinacija ovog prostora pruža posetiocima poseban i jedinstven doživljaj.

Uvidevši ovaj neosporni turistički potencijal, nekoliko profesora sa Departmana za geografiju, turizam i hotelijerstvo (Prirodno-matematičkog fakulteta, Univerziteta u Novom Sadu) je sa kolegama, a sada i prijateljima iz sarajevske nevladine organizacije „Sarajevo Susret Kultura“, došla na ideju da kroz saradnju i zajedničke aktivnosti pokuša da još više približi Zapadni Balkan, a posebno njegovo kulturno-istorijsko nasleđe, Evropi i svetu.

Sastanak konzorcijuma CULUTURWB projekta u Sarajevu

Već prvi pokušaj saradnje ove dve institucije imao je uspeha sa zajedničkom prijavom projekta u okviru Erasmus+ poziva za projekte izgradnje kapaciteta u visokom obrazovanju. Prijavljen je projekat pod nazivom „Jačanje kapaciteta za promene u turizmu na Zapadnom Balkanu – izgradnja kompetencija za kvalitetno upravljanje kulturnim nasleđem i kulturnim turizmom – CULTURWB“ i odobren za finansiranje.

Kako sam naziv kaže, CULTURWB projekat ima cilj da kreira kompetentne i visokoobrazovane kadrove iz oblasti kulturnog turizma i kulturnog nasleđa. Izgradnja i podizanje kompetencija je planirana i izvodi se uz pomoć programa celoživotnog učenja (Life Long Learning programs) i master programa „Upravljanje kulturnim turizmom i kulturnim nasleđem“ koji su u okviru projekta kreirani na čak šest univerziteta u tri države (Novi Sad, Niš, Kotor, Istočno Sarajevo, Mostar, Banja Luka). Važno je napomenuti da je ovaj master program prvi iz ove oblasti u zemljama Zapadnog Balkana.

Do sada su program celoživotnog učenja pohađale tri generacije. Ovaj kurs je namenjen uglavnom zaposlenima u kulturi i turizmu (muzeji, galerije, turističke organizacije, itd.) koji žele da usavrše ili steknu nove kompetencije (projektni menadžment, brendiranje, razvoj proizvoda, informacione tehnologije, i sl.) koje im mogu znatno pomoći u daljem poslovanju i napredovanju u već postojećoj karijeri. Potreba za novim veštinama i kompetencijama zahteva od pojedinca da učenje i obrazovanje shvate kao proces koji se odvija tokom čitavog života kako bi se kroz proces usavršavanja, prekvalifikacija, profesionalnih preorijentacija adekvatno odgovorilo na zahteve tržišta rada. Kurs će unaprediti znanja i veštine postojećih stručnjaka iz sfere upravljanja kulturnim nasleđem, te je za očekivati da će multidisciplinarnost i saradnja među sektorima doneti bolji kvalitet usluga i uticati na buduće strategije za razvoj kulturnog turizma.

Dodela sertifikata polaznicima Kursa celoživotnog učenja na Departmanu za geografiju, turizam i hotelijerstvo, PMF, UNS

S druge strane, master program je namenjen studentima koji su završili osnovne studije iz oblasti turizma ili neke srodne društvene nauke i koji žele da nastave svoje obrazovanje iz oblasti kulturnog turizma i kulturnog nasleđa. Master kurs je dobio akreditaciju 2019. godine, a prvi studenti su već odslušali prvi semestar. Koliko je ovaj program popularan govori činjenica da je popunjeno svih planiranih 30 mesta u konkursnom roku. Novi master program iz oblasti kulturnog turizma će kroz savremeni nastavni program obezbediti nadogradnju teorijskih i praktičnih znanja stečenih na osnovnim studijama, a kandidati će kroz istraživanje imati prilike da se upoznaju sa novim trendovima u izabranoj naučnoj oblasti. Program je kompatibilan sa osnovnim, kao i master akademskim studijama srodnih fakulteta u zemlji i inostranstvu, što obezbeđuje pristupačnost studija kandidatima sa velikog broja institucija. Konkretno na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu je ovaj master program već akreditovan i na engleskom jeziku, što donosi značajnu konkurentnost sa EU i zemljama u okruženju.

Treba istaći da oba programa (program celoživotnog učenja i master kurs) nisu kreirana ad-hoc, već su u toku realizacije projekta sprovođena temeljita istraživanja koja su pokazala koje kompetencije nedostaju zaposlenima u oblasti turizma i kulture u Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, kao i analiza postojećih programa osnovnih i master studija iz ovih oblasti u čitavoj Evropi. Kompetencije koje su prepoznate da nedostaju zaposlenima u kulturi i turizmu su upravljanje projektima, razvoj i promocija proizvoda, primena informacionih tehnologija i društvenih medija u poslovanju i promociji, itd. U kreiranju ovih programa i samim istraživanjima su nam pomogle i institucije iz Evropske unije, odnosno iz Nemačke, Austrije i Nizozemske koje imaju ogromno iskustvo upravo u realizaciji ovih aktivnosti i projekata.

Zanimljivo je da je u godini kada je CULTURWB projekat prihvaćen (avgust, 2016.) takođe Novi Sad izabran za Evropsku prestonicu kulture 2021. (oktobar), a u novembru i za Omladinsku prestonicu Evrope 2019. Sva tri projekta su usko povezana i veoma važna za Novi Sad i razvoj jednog od najvažnijih oblika turizma – kulturni turizam. Do 2021. godine, kao rezultat projekta, imaćemo već dve generacije svršenih studenata master akademskih studija sa zvanjem Master turizmolog iz Upravljanja kulturnim turizmom i kulturnim nasleđem. Sa novostečenim kompetencijama moći će da obavljaju poslove vezane za oblast kulture i da se priključe raznim projektima koji se spremaju za 2021. godinu.

Sastanak konzorcijuma CULUTURWB projekta u Mostaru

Treba istaći da kultura predstavlja skup svih materijalnih i duhovnih vrednosti koje su nastale iz materijalne i duhovne interakcije čoveka u prirodi i društvu, a kulturni turizam potrebu čoveka da sve to doživi i iskusi. Zato CULTURWB projekat stavlja u fokus i razmatra sve aspekte koji direktno ili indirektno doprinose ovako suptilnoj potrebi čoveka. Kada uzmemo u obzir da je konzorcijum projekta izrazito multidisciplinaran, sačinjen od predstavnika iz akademskog sektora i sektora prakse, različitih, a povezanih kulturoloških sistema, dobijamo eklektičnu celinu koja pruža akumulirano iskustvo i znanje na polju kulturnog turizma koje je usmereno na zadovoljenje potreba pojedinca – ovde turiste.

Danas, kulturni turizam čini 40% svih turističkih kretanja. Tendencija je da će iz godine u godinu rasti broj turista zainteresovanih upravo za kulturni turizam. Projekat CULTURWB u fokus stavlja kulturni turizam i ovo je značajna inovacija, jer su u pitanju programi koji se po prvi put uvode u institucijama iz regiona Zapadnog Balkana. Projekat će edukovati buduće stručnjake u kulturnom turizmu, koji će biti jednako atraktivni na tržištu rada kao i njihove kolege iz Evropske unije.

Više informacija o projektu mogu se saznati na zvaničnom veb sajtu (culturwb.pmf.uns.ac.rs) ili na Facebook stranici (www.facebook.com/CulturWB/).

Tags: "Sarajevo Suret Kultura"CULTURWB projekatistorijakulturakulturni turizamkulturno nasleđekulturno-istorijsko nasleđeLife Long Learning ProgramsPMF Novi SadPrirodno-matematički fakultet Novi Sadprogram celoživotnog učenjaturizamUniverzitet u Novom SaduZapadni Balkan
Previous Post

Tehnologija je ključna za održivost ski industrije

Next Post

Razlika je u dozi

Nina Kovačević

Nina Kovačević

Related Posts

Evo šta možete očekivati od putovanja u 2023. godini: trendovi i predviđanja
Analize

Evo šta možete očekivati od putovanja u 2023. godini: trendovi i predviđanja

14 марта, 2023
Tehnologija putovanja – sektor sa puno potencijala
Analize

Tehnologija putovanja – sektor sa puno potencijala

27 фебруара, 2023
Indija i jugoistočna Azija kao prvi izbor u modernom lancu snabdevanja
Analize

Indija i jugoistočna Azija kao prvi izbor u modernom lancu snabdevanja

21 фебруара, 2023
Plan za idealan zimski dan
Komentari i mišljenja

Plan za idealan zimski dan

26 јануара, 2023
Industrija putovanja i turizma u potpunosti se oporavlja na nivo pre COVID-19 pandemije?
Analize

Industrija putovanja i turizma u potpunosti se oporavlja na nivo pre COVID-19 pandemije?

4 октобра, 2022
Dubrovnik – u srcu putnika i u malom prstu jednog turističkog vodiča
Komentari i mišljenja

Dubrovnik – u srcu putnika i u malom prstu jednog turističkog vodiča

23 јуна, 2022
Next Post
Razlika je u dozi

Razlika je u dozi

Оставите одговор Одустани од одговора

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Uspon digitalnog turizma

Uspon digitalnog turizma

15 марта, 2023
Evo šta možete očekivati od putovanja u 2023. godini: trendovi i predviđanja

Evo šta možete očekivati od putovanja u 2023. godini: trendovi i predviđanja

14 марта, 2023
Epson i WWF započinju trogodišnje partnerstvo za oporavak i obnovu šuma

Epson i WWF započinju trogodišnje partnerstvo za oporavak i obnovu šuma

7 марта, 2023

Kalendar događaja

Today
Пон
Уто
Сре
Чет
Пет
Суб
Нед
п
у
с
ч
п
с
н
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
*Turizmarium

© 2020

Navigate Site

  • Razgovori o turizmu
  • Komentari i mišljenja
  • Analize
  • Održivi razvoj
  • Reportaže
  • Vesti
  • Tech
  • Događaji
  • Odabrano

Follow Us

No Result
View All Result
  • Razgovori o turizmu
  • Komentari i mišljenja
  • Analize
  • Održivi razvoj
  • Reportaže
  • Vesti
  • Tech
  • Događaji
  • Odabrano

© 2020

Login to your account below

Forgotten Password?

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In