Nekoliko profesora sa Departmana za geografiju, turizam i hotelijerstvo Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, zajedno sa kolegama iz sarajevske nevladine organizacije „Sarajevo Susret Kultura“, došla je na ideju da kroz saradnju i zajedničke aktivnosti pokuša da Zapadni Balkan, a posebno njegovo kulturno-istorijsko nasleđe, još više približi Evropi i svetu. Detaljnije o projektu CULTURWB i njegovom značaju piše dr Đorđije Vasiljević, član CULTURWB projekta i docent na pomenutom fakultetu. Podsećajući da “kultura predstavlja skup svih materijalnih i duhovnih vrednosti koje su nastale iz materijalne i duhovne interakcije čoveka u prirodi i društvu, a kulturni turizam potrebu čoveka da sve to doživi i iskusi“, autor ističe da se i ovaj projekat posebno fokusira na sve one aspekte koji direktno ili indirektno doprinose „ovako suptilnoj potrebi čoveka”.
Piše: dr Đorđije Vasiljević, docent na Departmanu za geografiju, turizam i hotelijerstvo, PMF, UNS i član CULTURWB projekta
Nesumnjivo je da je prostor Zapadnog Balkana oduvek bio primamljiv, kako za velika carstva (Otomansko, Rimsko) koja su na ovim prostorima vladala, ratovala ili prolazila, tako i za današnje geopolitičke lidere koji i dalje žele da održe kontrolu nad industrijskim resursima i geopolitičkim položajem. Celokupna slika koja se godinama gradila o Zapadnom Balkanu donela mu je imidž „opasne“ ratne zone i nerazvijene turističke destinacije u Evropi, koja je od 90-ih godina XX veka bila izvan okvira popularnih turističkih kretanja.
S druge strane, ovakva burna istorija donela je prostoru Zapadnog Balkana izuzetno bogato kulturno-istorijsko nasleđe, neki poseban „šmek“ koji moderni putnici žele sve više da istraže i dožive. Upravo ta neistraženost i nedovoljna iskorišćenost destinacija ovog prostora pruža posetiocima poseban i jedinstven doživljaj.
Uvidevši ovaj neosporni turistički potencijal, nekoliko profesora sa Departmana za geografiju, turizam i hotelijerstvo (Prirodno-matematičkog fakulteta, Univerziteta u Novom Sadu) je sa kolegama, a sada i prijateljima iz sarajevske nevladine organizacije „Sarajevo Susret Kultura“, došla na ideju da kroz saradnju i zajedničke aktivnosti pokuša da još više približi Zapadni Balkan, a posebno njegovo kulturno-istorijsko nasleđe, Evropi i svetu.
Već prvi pokušaj saradnje ove dve institucije imao je uspeha sa zajedničkom prijavom projekta u okviru Erasmus+ poziva za projekte izgradnje kapaciteta u visokom obrazovanju. Prijavljen je projekat pod nazivom „Jačanje kapaciteta za promene u turizmu na Zapadnom Balkanu – izgradnja kompetencija za kvalitetno upravljanje kulturnim nasleđem i kulturnim turizmom – CULTURWB“ i odobren za finansiranje.
Kako sam naziv kaže, CULTURWB projekat ima cilj da kreira kompetentne i visokoobrazovane kadrove iz oblasti kulturnog turizma i kulturnog nasleđa. Izgradnja i podizanje kompetencija je planirana i izvodi se uz pomoć programa celoživotnog učenja (Life Long Learning programs) i master programa „Upravljanje kulturnim turizmom i kulturnim nasleđem“ koji su u okviru projekta kreirani na čak šest univerziteta u tri države (Novi Sad, Niš, Kotor, Istočno Sarajevo, Mostar, Banja Luka). Važno je napomenuti da je ovaj master program prvi iz ove oblasti u zemljama Zapadnog Balkana.
Do sada su program celoživotnog učenja pohađale tri generacije. Ovaj kurs je namenjen uglavnom zaposlenima u kulturi i turizmu (muzeji, galerije, turističke organizacije, itd.) koji žele da usavrše ili steknu nove kompetencije (projektni menadžment, brendiranje, razvoj proizvoda, informacione tehnologije, i sl.) koje im mogu znatno pomoći u daljem poslovanju i napredovanju u već postojećoj karijeri. Potreba za novim veštinama i kompetencijama zahteva od pojedinca da učenje i obrazovanje shvate kao proces koji se odvija tokom čitavog života kako bi se kroz proces usavršavanja, prekvalifikacija, profesionalnih preorijentacija adekvatno odgovorilo na zahteve tržišta rada. Kurs će unaprediti znanja i veštine postojećih stručnjaka iz sfere upravljanja kulturnim nasleđem, te je za očekivati da će multidisciplinarnost i saradnja među sektorima doneti bolji kvalitet usluga i uticati na buduće strategije za razvoj kulturnog turizma.
S druge strane, master program je namenjen studentima koji su završili osnovne studije iz oblasti turizma ili neke srodne društvene nauke i koji žele da nastave svoje obrazovanje iz oblasti kulturnog turizma i kulturnog nasleđa. Master kurs je dobio akreditaciju 2019. godine, a prvi studenti su već odslušali prvi semestar. Koliko je ovaj program popularan govori činjenica da je popunjeno svih planiranih 30 mesta u konkursnom roku. Novi master program iz oblasti kulturnog turizma će kroz savremeni nastavni program obezbediti nadogradnju teorijskih i praktičnih znanja stečenih na osnovnim studijama, a kandidati će kroz istraživanje imati prilike da se upoznaju sa novim trendovima u izabranoj naučnoj oblasti. Program je kompatibilan sa osnovnim, kao i master akademskim studijama srodnih fakulteta u zemlji i inostranstvu, što obezbeđuje pristupačnost studija kandidatima sa velikog broja institucija. Konkretno na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu je ovaj master program već akreditovan i na engleskom jeziku, što donosi značajnu konkurentnost sa EU i zemljama u okruženju.
Treba istaći da oba programa (program celoživotnog učenja i master kurs) nisu kreirana ad-hoc, već su u toku realizacije projekta sprovođena temeljita istraživanja koja su pokazala koje kompetencije nedostaju zaposlenima u oblasti turizma i kulture u Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, kao i analiza postojećih programa osnovnih i master studija iz ovih oblasti u čitavoj Evropi. Kompetencije koje su prepoznate da nedostaju zaposlenima u kulturi i turizmu su upravljanje projektima, razvoj i promocija proizvoda, primena informacionih tehnologija i društvenih medija u poslovanju i promociji, itd. U kreiranju ovih programa i samim istraživanjima su nam pomogle i institucije iz Evropske unije, odnosno iz Nemačke, Austrije i Nizozemske koje imaju ogromno iskustvo upravo u realizaciji ovih aktivnosti i projekata.
Zanimljivo je da je u godini kada je CULTURWB projekat prihvaćen (avgust, 2016.) takođe Novi Sad izabran za Evropsku prestonicu kulture 2021. (oktobar), a u novembru i za Omladinsku prestonicu Evrope 2019. Sva tri projekta su usko povezana i veoma važna za Novi Sad i razvoj jednog od najvažnijih oblika turizma – kulturni turizam. Do 2021. godine, kao rezultat projekta, imaćemo već dve generacije svršenih studenata master akademskih studija sa zvanjem Master turizmolog iz Upravljanja kulturnim turizmom i kulturnim nasleđem. Sa novostečenim kompetencijama moći će da obavljaju poslove vezane za oblast kulture i da se priključe raznim projektima koji se spremaju za 2021. godinu.
Treba istaći da kultura predstavlja skup svih materijalnih i duhovnih vrednosti koje su nastale iz materijalne i duhovne interakcije čoveka u prirodi i društvu, a kulturni turizam potrebu čoveka da sve to doživi i iskusi. Zato CULTURWB projekat stavlja u fokus i razmatra sve aspekte koji direktno ili indirektno doprinose ovako suptilnoj potrebi čoveka. Kada uzmemo u obzir da je konzorcijum projekta izrazito multidisciplinaran, sačinjen od predstavnika iz akademskog sektora i sektora prakse, različitih, a povezanih kulturoloških sistema, dobijamo eklektičnu celinu koja pruža akumulirano iskustvo i znanje na polju kulturnog turizma koje je usmereno na zadovoljenje potreba pojedinca – ovde turiste.
Danas, kulturni turizam čini 40% svih turističkih kretanja. Tendencija je da će iz godine u godinu rasti broj turista zainteresovanih upravo za kulturni turizam. Projekat CULTURWB u fokus stavlja kulturni turizam i ovo je značajna inovacija, jer su u pitanju programi koji se po prvi put uvode u institucijama iz regiona Zapadnog Balkana. Projekat će edukovati buduće stručnjake u kulturnom turizmu, koji će biti jednako atraktivni na tržištu rada kao i njihove kolege iz Evropske unije.
Više informacija o projektu mogu se saznati na zvaničnom veb sajtu (culturwb.pmf.uns.ac.rs) ili na Facebook stranici (www.facebook.com/CulturWB/).