Srbija se sutra, 27. marta, po 13. put pridružuje “Satu za našu planetu”, globalnoj građanskoj inicijativi koja skreće pažnju na klimatske promene i poziva na hitnu akciju za njihovo ublažavanje.
Pored poznatog apela za isključivanje dekorativne rasvete na javnim zgrama i gašenja svetala u stanovima na 60 minuta, svetska organizacija za zaštitu prirode WWF ove godine poziva građane da se priključe velikom zoom događaju koji će biti održan tokom “Sata za našu planetu”. Plesom koji izvodi grupa Vere Erac, uz pesmu koju je napisala i izvela Lejla Hot sa gostima, ovaj događaj se organizuje kao glasan podsetnik da je neophodno da se hitno pokrenemo i promenimo ponašanje da bismo spasili Planetu.
I ove godine u Beogradu će na 60 minuta biti zamračeni prepozantljivi javni objekti, uključujući Dom narodne Skupštine, Predsedništvo, Palatu Srbije, zgrade Vlade u Nemanjinoj ulici i na Novom Beogradu, Stari dvor, Kalemegdansku tvrđavu, Spomenik “Pobednik”, Spomenik Knezu Mihailu, Kulu Nebojša, Hram Svetog Save, Crkvu Svetog Marka i Rusku crkvu, Etnografski muzej, Muzej Nikole Tesle, Most na Adi, Brankov most, Novi železnički most, Stari most, Konak kneginje Ljubice, Palatu Albanija, Narodno pozorište, Narodni muzej i Avalski toranj.
Akciji će se isključivanjem dekorativne i javne rasvete pridružiti Čačak, Novi Pazar, Sremski Karlovci, Beočin, Ivanjica, Bački Petrovac, Opovo, Bečej, Trstenik, Pirot, Zrenjanin…
Tradicionalno, svoje upravne zgrade zamračuju i domaće i strane kompanije.
Već drugu godinu zaredom, sa ostatkom sveta obeležavamo “Sat za našu planetu” virtuelno, u okolnostima pandemije COVID-19, a sve češće smo svedoci delovanja klimatskih promena i u našoj zemlj. To su jasni podsetnici na činjenicu da se klimatske promene ne dešavaju nekom drugom, negde daleko, u budućnosti, već nama, danas i ovde.
Uprkos teškim vremenima, prošlogodišnja akcija Sat za našu planetu bila je masovnija nego ikada ranije: učestvovalo je 190 zemalja i teritorija, a zabeleženo je više od 4,7 milijardi utisaka na globalnim društvenim mrežama. “Sat za našu planetu” organizuje se u okviru projekta “Da nam klima štima”, koji podržava Vlada Švedske. Prvi put je održan u Sidneju 2007. godine kao građanska inicijativa, a danas se smatra najvećom dobrovoljnom građanskom akcijom za zaštitu prirode na svetu.