Božić se lagano bliži u većini evropskih zemljama, a Britanci su već uveliko počeli da kupuju poklone za svoje najmilije. Jedan od najpopularnijih „božićnih poklona“ će svakako biti i elektronski proizvodi. Ipak, nesumnjivo je da će kupovina i dobijanje na poklon novih pametnih telefona, TV uređaja i kompjutera dovesti do toga da „stari“ modeli u velikoj meri doprinesu rastućem problemu kao što je elektronski otpad.
Samo u 2019. godini, prema statistikama Ujedinjenih nacija, na globalnom nivou je zabeleženo 53,6 miliona tona elektronskog otpada. To je ekvivalent težini od 350 kruzera veličine dve Kraljice Marije!
Zainteresovan za problematiku elekronskog otpada, Clearitwaste.co.uk je iskoristio podatke o elektronskom otpadu Global E-Waste Statistics Partnershipa i podatke o sastavu domaćinstva od Ujedinjenih nacija kako bi izračunao ko u proseku proizvodi najviše elektronskog otpada po domaćinstvu svake godine.
Koje evropske zemlje proizvode najviše elektronskog otpada po domaćinstvu?
Clearitwaste.co.uk je otkrio da su Norvežani najveći krivci u Evropi kada je u pitanju elektronski otpad jer u njihovoj zemlji prosečna količina generisanog e-otpada po domaćinstvu iznosi 57 kg godišnje. To je ista težina koju ukupno ima šest malih poslovnih štampača.
Velika Britanija se nalazi na drugom mestu – britanska domaćinstva su kriva za proizvodnju 55kg e-otpada godišnje. Uzimajući u obzir da u Velikoj Britaniji postoji 27,8 miliona domaćinstava, kolektivni e-otpad bi potencijalno u celoj zemlji mogao da bude 1.529.000.000 kg, što je ekvivalent težini od 1.174.347 gradskih automobila*!
Irska domaćinstva proizvode u proseku 52,4 kg elektronskog otpada svake godine, te se stoga nalaze na trećem mestu. Elektronski otpad irskog domaćinstva je uporediv sa težinom pet bicikala za odrasle.
Na četvrtom mestu se nalazi Švajcarska. Švajcarci generišu 51,5 kg elektronskog otpada po domaćinstvu. Sa 3,8 miliona privatnih domaćinstava u Švajcarskoj, ukupan e-otpad domaćinstava u zemlji bi mogao da se izjednači sa 195.700.000 kg – približno iste težine kao i 11 podmornica*.
Ostale evropske zemlje čija domaćinstva proizvode više od 45 kg elektronskog otpada uključuju Španiju (49.4 kg), Holandiju (47.5 kg), Kipar (47 kg), Francusku (46.2 kg) i Luksemburg (45.4 kg), koje se rangiraju na petom, šestom, sedmom, osmom i devetom mestu. Na drugom kraju, na 39. mestu je Moldavija. Moldavci prednjače u generisanju najmanje elektronskog otpada u Evropi sa prosečno 11,6 kilograma po domaćinstvu svake godine. Težina elektronskog otpada po domaćinstvu u Moldaviji je proporcionalna težini devet praznih plastičnih kuvala za vodu od 1,7 litara.
Pored navedenih, Clearitwaste.co.uk je konsultovao i stručnjake za energiju – SaveonEnergy.com/uk/ kako bi dali najbolje savete kako i VI možete da smanjite elektronski otpad ovog Božića:
- Prodajte preko interneta „staru“ elektroniku
Mnogi će nesumnjivo dobiti nove elektronske uređaje ovog Božića. Umesto da bacite ili ostavite stare elektronske uređaje u kredencima dok u potpunosti ne prestanu da funkcionišu, razmislite o tome da ih prodate preko interneta. Postoji veliki broj reprezentativnih platformi za online prodaju i sajtova za recikliranje koji bi mogli da vam plate značajan iznos za elektronske uređaje koje ne nameravate da ponovo koristite.
- Nađite novu namenu starim elektronskim uređajima
Vaš stari elektronski uređaj ne bi trebalo da postane suvišan samo zbog toga što ste za Božić dobili najnoviju verziju. Razmislite o tome kako ga možete iskoristiti u neke druge svrhe. Na primer, zašto ne biste iskoristili vaš stari pametni telefon kao GPS, muzički plejer ili univerzalni daljinski upravljač? Tokom vremena, prenamena stare elektronike bi vam mogla uštedeti pravo bogatstvo, a ujedno smanjiti i štetni uticaj na našu planetu!
- Prilikom odabira poklona donosite ekološki svesne odluke
Ponude i popusti koje prodavci nude u vreme pred Božić mogu biti vrlo primamljivi, ali uvek se prvo zapitajte da li je osobi kojoj planirate da poklonite određeni poklon zaista on i potreban. Ovaj misaoni postupak je posebno važan kada se razmatraju kupovine elektronskih poklona jer novi model ne mora obavezno da bude bolji od postojećeg modela. Može da izgleda i zvuči lepše, ali ako on zaista ne poboljšava u značajnoj meri iskustvo primaoca, zašto ga uopšte i kupovati?
*Gradski automobili se odnose na automobile kao što su Toyota Aygo, Volkswagen Up, Hyundai i10 i Kia Picanto.
*Tip podmornice koji se u ovom istraživanju koristio za poređenje je podmornica klase Ohio.