Svetska organizacija za prirodu (WWF) organizovala je 20. i 21. juna 2019. godine dvodnevno medijsko putovanje u jedno od poslednjih preostalih rečnih plavnih područja u Srbiji, u Specijalni rezervat prirode „Gornje Podunavlje“, deo UNESKO rezervata biosfere „Bačko Podunavlje“, koji se nalazi na severozapadu Vojvodine.
Na ovom području, poznatom i kao „Evropski Amazon“, WWF realizuje višegodišnji projekat revitalizacije vlažnih staništa na lokalitetu Štrbac i obnavlja ekološke funkcije bara Semenjača i Šarkanj, koje su predstavnici medija imali priliku da posete.
Duž Dunava, regulacijom reke za potrebe rečne plovidbe, poljoprivrede, i izgradnje brana, u poslednjih 150 godina uništeno je 80% prirodnih vlažnih područja, kao biološki najproduktivnijih staništa. Posledice su višestruke, a među njima su smanjenje populacija riba, narušavanje staništa koja naseljavaju brojne vrste biljaka i životinja, pogoršanje kvaliteta voda, kao i smanjenje površina vlažnih staništa koje su prirodni rezervoari i značajno ublažavaju uticaj poplavnih voda. Upravo iz navedenih razloga, ovaj projekat je važan za revitalizaciju narušenih vlažnih staništa.
Gornje Podunavlje predstavlja veliko plavno područje na krajnjem severozapadu Vojvodine i jedna je od najočuvanijih ritsko-močvarnih celina na toku Dunava kroz Srbiju. Prostire se na više od 19.500 hektara, uz levu obalu Dunava, obuhvatajući gotovo 70 km rečnog toka. Deo je velike plavne doline koja se prostire i u susednoj Mađarskoj i Hrvatskoj, a posle delte predstavlja najvažnije vlažno područje na čitavom toku Dunava. Kao važan centar biološke raznovrsnosti, od 2001. godine ovo područje zaštićeno je kao Specijalni rezervat prirode kojim upravlja JP „Vojvodinašume“.
Zbog izuzetnog bogatstva vrsta proglašeno je značajnim područjem za ptice (IBA – Important Bird Area), značajnim područjem za biljke (IPA – Important Plant Area) i odabranim područjem za dnevne leptire (PBA – Prime Butterfly Area), a takođe čini i deo ekološke mreže Emerald. SRP „Gornje Podunavlje“ upisan je i na listu međunarodno značajnih vlažnih područja – Ramsarskih područja.
Među najznačajnijim retkim vrstama životinja ovog područja ističu se orao belorepan, crna roda, patka njorka, divlja mačka, vidra, jazavac, kao i najveća populacija evropskog jelena u Srbiji. Guste, ritske šume autohtonih topola i vrba ispresecane brojnim rukavcima i mrtvajama, danas su gotovo reliktnog karaktera. Ovo područje deo je budućeg UNESKO prekograničnog rezervata biosfere „Mura-Drava-Dunav”, poznatog i kao „Evropski Amazon“, koji se proteže od Austrije, preko Slovenije, Mađarske i Hrvatske sve do Srbije.
Ni ovaj put ljubazni domaćini nisu ništa manje bili na visini zadatka, te su svojim gostima omogućili uživanje u podunavsko kulturnom, kao i gastronomskom nasleđu sela Bački Monoštor, koje je poznato još i pod imenom „Selo na sedam Dunava“. Ovo „ostrvce“, okruženo rečnim tokovima Dunava i kanala, ritskim šumama Specijalnog rezervata prirode „Gornje Podunavlje“ i plodnim oranicama, do danas ponosno čuva svoju bogatu tradiciju.