“Istraživanja pokazuju da Srbija troši daleko više energije od svetskog proseka. Zato su nam rešenja digitalne tranformacije neophodna u svim segmentima života”, ističe Dejan Marković, generalni direktor kompanije Schneider Electric za Srbiju i Crnu Goru. On u intervjuu za Turizmarium objašnjava u čemu zapravo leži suština efikasnog poslovanja, gde su sve do sada rešenja Schneider Electrica našla primenu, kako izgleda pametan hotel današnjice, do kakvih je sve značajnih podataka ova kompanija došla prilikom istraživanja efekata platforme EcoStruxure za hotele, kao i kako inovativna tehnologija omogućava istim da povećaju svoje performanse i gostima pruže visok nivo kvaliteta usluge, a da pritom budu energetski efikasni.
Kompanija Schneider Electric predvodi digitalnu transformaciju upravljanja energijom i automatizaciju u domovima, zgradama, data centrima, infrastrukturi i industriji. Prisutni ste u preko 100 zemalja i nudite integrisana rešenja za efikasnost. Kako su vaša rešenja preoblikovala industriju? Kako je uz pomoć njih moguće redukovati potrošnju energije i povećati efikasnost poslovanja?
Živimo u vremenu kada je sve moguće povezati na internet i u toj činjenici leži suština efikasnog poslovanja. Digitalna tranformacija je počela i ništa je neće zaustaviti, u to nema sumnje. Vreme koje dolazi promeniće način na koji sada živimo, radimo i zabavljamo se. Naša EcoStruxure platforma je rešenje koje omogućava digitalnu transformaciju i čija je primena moguća u zgradama, data centrima, industriji, infrastrukturi. Povezivanjem proizvoda, njihovim upravljanjem i na kraju analizom i korekcijama postojećeg – dobija se najbolje od svakog poslovanja. Naša rešenja se primenjuju u fabrikama, bolnicama, školama, sportskim halama, ali i pametnim zgradama za poslovanje i stanovanje. Nedavno smo na primeru 230 velikih projekata koji su implementirali Schneider Electric rešenja u 41 zemlji, tokom proteklih pet godina, pokazali da je ušteda energije zahvaljujući našim rešenjima od 20 do 80 odsto. Uložena investicija se, u proseku, isplati za tri godine.
U industriji recimo, u “New Belgium” pivari u Koloradu, zahvaljujući instalaciji novog softvera povećali su produktivnost u pakovanju piva, a poslovanje im se uvećalo za 45 do 65 odsto. To su impozantne brojke.
Vaša kompanija nudi i inovativnu tehnologiju za hotele i svojim rešenjima omogućava im da postanu energetski efikasni, održivi i da povećaju svoje performanse, a samim tim i da doživljaji gostiju budu potpuniji i pozitivniji. Sa kojim se sve izazovima susrećete kada je u pitanju ova oblast poslovanja?
Hoteli su veoma složena okruženja koja imaju intenzivne potrebe za električnom energijom. Održavanje je otežano i često reaktivno. Naša rešenja u ovoj oblasti poboljšavaju efikasnost usluge, štede sredstva, a istovremeno gosti imaju visok nivo kvaliteta usluge. Održavanje hotelskih sistema u prošlosti je zahtevalo 24/7 aktivnu službu kako bi se odgovorilo na sve zahteve i izazove. Danas, zahvaljujući platformi EcoStruxure za hotele, u svakom trenutku možete imati informaciju o stanju sistema i podsistema u hotelu, lako pratite potrošnju, analizirate stanje i planirate buduće korake. Najveći izazov je svakako da uz efikasno i održivo poslovanje hotela, pružite vrhunsku uslugu. Zadovoljan gost je lojalan gost, a to je ono čemu svi hoteli teže.
Kako izgleda pametan hotel današnjice?
Pametan hotel današnjice je moderan u arhitektonskom smislu i kompletno operativno digitalizovan. Kada se prijavljuje gost ne čeka dugo da uđe u sobu, koja je u potpunosti prilagođena potrebama korisnika kojeg očekuje optimalna temperatura, rasveta, maksimalan komfor…. Schneider Electric je došao do zanimljivih podataka istražujući efekte EcoStruxure za hotele. Recimo, poznato je da sobe nisu mesto na kome gosti provode većinu vremena tokom boravka u hotelu. Podaci naše kompanije pokazuju da su one zapravo prazne 70% vremena, a na njih ipak odlazi 40–80% potrošnje električne energije. Zato, naše rešenje smanjuje troškove, ali ne utiče na ugođaj gostiju. Sistem za upravljanje sobama za goste podrazumeva analitiku, upravljanje energijom na osnovu prisustva i intuitivnu tehnologiju, zahvaljujući kojima se može smanjiti potrošnja električne energije i unaprediti operativna efikasnost, uz maksimalnu udobnost, kontrolu i praktičnost koje gosti očekuju.
Koji su sve hoteli prihvatili i uspešno implementirali vaša rešenja?
Na globalnom nivou naša kompanija je partner sa Hilton lancem hotela. U njihovim zgradama su instalirane EcoStruxure Building platforme, a hotel u Dubaiju, koji koristi automatizovano gašenje svetala i prilagođavanje temperature u sobama, uspeo je da smanji troškove između 25 i 44 odsto. On je ujedno i najbolji primer održivog hotela u svetu. Tu liniju kvaliteta ispratio je i hotel Hilton u Beogradu. Oni su instalirali inovativna rešenja iz domena srednjeg i niskog napona, punjače za električna vozila EVlink i sobne kontrolere uz pomoć kojih svaki gost može da prilagodi ambijent sobe svojim potrebama. Određena rešenja postoje i u hotelu Sheraton u Novom Sadu.
U kojoj meri predstavnici naših kompanija imaju razvijenu svest o značaju proizvoda i rešenja kompanije Schneider Electric i koliko su otvoreni za njihovu primenu?
Digitalna transformacija utiče na unapređenje mnogih segmenta poslovanja, od uštede troškova, racionalizacije poslovanja i smanjenja broja radnih sati, preko smanjenja emisije ugljen-dioksida, smanjenja upotrebe električne energije. Takođe, može uticati i na ubrzanje ili povećanje proizvodnje, na smanjenje broja kvarova i popravki… u zavisnosti od onoga što vam je konkretno potrebno da biste unapredili svoje poslovanje. Srbija prati trend digitalne transformacije u meri u kojoj joj to budžeti dozvoljavaju. Domaće firme imaju mnogo više sluha za inovacije nego što se to misli na prvi pogled. Možda lokalne kompanije ne raspolažu budžetima koje imaju velike multinacionalke, ali su veoma spremne da u svojim okvirima rade na unapređenju poslovanja.
Kao generalni direktor kompanije Schneider Electric za Srbiju i Crnu Goru, koja je apsolutni pristalica koncepta održivog razvoja i društveno odgovornog poslovanja, šta biste poručili ili savetovali onima koji možda nisu u dovoljnoj meri svesni šta zapravo znači i koliko je održivost ne samo bitna, već i neophodna?
Svi znamo da je digitalna transformacija trend u svetu i to u svim segmentima poslovanja i življenja. Ali, reći ću vam zanimljiv podatak i zašto se oko ulaska u digitalnu transformaciju ne treba mnogo dvoumiti. Naša istraživanja najbolje pokazuju koliko je i zašto važna brzina ulaska u digitalnu transformaciju – oni koji prepoznaju trendove i priključe im se ranije mogu da uštede i do 70 odsto. Za grupu koja sledi trendove, tzv. industry followerse, procenat uštede je 30 odsto. Osim uštede, važan segment priče o energetskoj efikasnosti je i briga o svetu u kojem živimo, briga o resursima koje naša planeta ne može beskonačno koristiti. Smanjenjem potrošnje električne energije, smanjenjem emisije ugljen-dioksida, brinemo o tome kakav svet ostavljamo budućim generacijama.
Na čemu bi valjalo poraditi u budućnosti da bismo ispratili dobre i postojane prakse na evropskom ili čak svetskom nivou?
Istraživanja kažu da Srbija troši daleko više energije od svetskog proseka. Zato su nam rešenja digitalne tranformacije neophodna u svim segmentima života. Govorili smo već o prednostima digitalne transformacije u industriji, zgradama, data centrima… Ali, primećuje se da su kod nas domaćinstva već svesna da moraju da štede i racionalno troše struju. Sve je više pametnih stambenih zgrada, što je posebno važno i za smanjenje potrošnje električne energije, ali i veći komfor za stanare. Primenom digitalnih rešenja na zgrade za stanovanje može se uštedeti čak 36 odsto energije. Sa druge strane, smanjuje se i emisija ugnjen-dioksida za čak 39 odsto.
Razgovarala: Nina Kovačević