Prema podacima Međunarodne agencije za energetiku, sektori zgradarstva i građevine odgovorni su za oko 36% svetske potrošnje energije i 39% emisija gasova sa efektom staklene bašte.
Tokom proizvodnje materijala poput čelika i cementa u atmosferi završava velika količina gasova sa efektom staklene bašte, dok se neverovatne količine energije svake godine troše na grejanje i hlađenje često energetski neefikasnih objekata. Na svetskom nivou je građevinarstvo u velikoj ekspanziji i očekuje se da će se u narednih 40 godina udvostručiti ukupna izgrađena kvadratura na svetu. To znači da će se u svetu svakog meseca u narednih 40 godina izgraditi količina kvadrata koja odgovara Njujorku, a ovaj trend je jasno vidljiv i u Srbiji.
Kako bi se smanjio negativan uticaj građevinske industrije na životnu sredinu i klimu pribegava se različitim merama. Od upotrebe održivijih materijala, preko obaveznih standarda energetske efikasnosti i masovnih programa renoviranja i obnove objekata koji su podržani od strane države.
Na tribini koja će se održati 26. oktobra u 18 časova, govoriće se o budućnosti zelene gradnje u Srbiji: Kako možemo napraviti održiviji beton, koja je korist od energetskih pasoša za zgrade, kako da one postanu energetski efikasnije i koliko se to uopšte sve isplati?
Govornici na tribini:
- Docent dr Jelena Dragaš, Građevinski fakultet
- Prof. dr Nataša Ćuković Ignjatović, Arhitektonski fakultet
- Martin Elezović, direktor REENG i član borda direktora Saveta zelene gradnje Srbije
Moderira: Nemanja Milović, osnivač Klima101, predstavnik mreže organizacija „Klimatski forum”
Dešavanje je moguće pratiti uživo na facebook stranici Green Fest – Belgrade.
Tribina se sprovodi u okviru programa EKO-SISTEM Podrška reformama u zaštiti životne sredine koji sprovode Mladi istraživači Srbije (MIS), uz podršku Švedske.